Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Müdürlüğü tarafından toplumun değişik kesimlerindeki gençlerimize yönelik çok sayıda proje yürütülmektedir. Sanayide çalışan çıraklardan kırsal kesimlerde yaşayan dezavantajlı gençlere, köy okullarında öğrenim gören çocuklardan sevgi evlerinde kalanlara, ceza ve infaz kurumlarındaki gençlerden ülkemizin her köşesindeki gençlerimize kadar geniş bir yelpazede uygulamaya konulan ulusal ve uluslararası projelerle bugüne kadar yüzbinlerce gencimize ulaşılmıştır. Her geçen yıl başta dezavantajlı gençlerimiz olmak üzere daha fazla sayıda gencimize ulaşmak için çalışmalara devam edilmektedir. Yine Bakanlığımızın diğer Birimleri vasıtasıyla başta gençlik merkezleri ve gençlik kampları olmak üzere değişik projelerle gençlerimize ulaşılmaktadır.

Uygulamaya konulan projelerle, gençlerimize ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini daha yakından tanıtmak, milli ve manevi değerleri benimsetmek, vizyonlarını ve merhamet duygularını geliştirmek, moral ve motivasyon durumlarını üst seviyelere taşımak, yurtdışında yaşayan gençlerimizin belleklerini tazelemek, ülkelerini daha yakından tanımalarını sağlayarak aidiyet duygularını geliştirmek hedef olarak belirlenmiştir.

Genel Müdürlüğümüzce, gençlerin sosyal hayata daha aktif katılımının sağlanması, uluslararası alanda akranlarıyla rekabet edebilir nitelikte yetişmesi, dezavantajlı gençlerin desteklenmesi amaçları doğrultusunda başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere gençlik alanındaki paydaşlar tarafından sunulan gençlik ve spor projelerine de destek verilmektedir.

İlinizde uygulamaya konulan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma  ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nce 2014 yılından bu yana yürütülen Damla Gönüllülük Hareketi; gönüllü gençlerin herhangi bir maddi karşılık beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu değerlendirilen sosyal faaliyetleri kapsamaktadır.

Damla Gönüllülük Hareketinde; Dezavantajlı Okul Ziyaretleri, Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ziyareti, Sevgi Evi ve Çocuk Evleri ziyaretleri, köylerde ve Kur’an kurslarında çocuklarla çeşitli aktiviteler ve köy halkı ile bir araya gelme, kimsesiz ya da yalnız yaşayan yaşlıların ev ve bahçe temizliklerinin yapılması, kuş yemliği yapma etkinliği, mezarlık, şehitlik ziyareti ve çevre temizliği, köy okulu duvarlarına resim çizme ve dezavantajlı ailelerin ziyaretleri, kurum ziyaretleri gibi gönüllülük faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

17-26 Mayıs tarihleri arasında Sivas ile aynı anda Kayseri, illerinde Damla Gönüllülük Hareketinin uygulanmasına devam edilmektedir. Sivas ilinde uygulanan programa 19 Türk 6 uluslararası gönüllü genç katılmaktadır. Uluslararası öğrencilerin ülkelere göre dağılımı Filistin (3), Mısır (1), Endonezya (2) şeklindedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bir taraftan da Damla Gönüllülük Hareketi ile ülkemiz genelinde gönüllü genç sayısını artırarak yardımlaşma, dayanışma ve farkındalık  duyguları gelişmiş bir toplum yapısının oluşmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. 

İlimize gelen Gönüllü öğrencilerimizi İl Müdürümüz karşılayarak,tanışma toplantısı gerçekleştirip bu anlamlı etkinlikte rol alan gençlerimizi tek tek tebrik etti.